2025-03-07 13:10
Sörmlands Sparbank har framgångsrikt emitterat sin första gröna obligation
Emissionen av Sörmlands Sparbanks första obligation var en senior preferred obligation, om 600 miljoner kronor med 3 års löptid. Emissionen genomfördes den 7 mars under bankens MTN-program och ramverk för gröna obligationer. Obligationen väntas få en rating A- från Nordic Credit Rating.
Det nya kapitalet kommer att finansiera och refinansiera utlåning till projekt med tydliga hållbarhetsfördelar. Sörmlands Sparbank har undertecknat och stödjer aktivt FN:s principer för ansvarsfull bankverksamhet och strävar efter att bidra till FN:s globala mål (Agenda 2030) samt Parisavtalet. Bankens ramverk för gröna obligationer beskriver hur de gröna projekten som finansieras bidrar till flera av de globala målen samt de miljömål som definieras inom EU-taxonomin.
– Vi är mycket glada över det stora intresset för vår första gröna obligation. Bankens utlåningsverksamhet utgör en betydande del av vår miljöpåverkan. Genom grön finansiering tar vi aktivt ansvar för att minska vår negativa påverkan och istället främja positiva miljöeffekter, säger hållbarhetsledare Maja Renntun.
På sormlandssparbank.se finns ytterligare information om bankens ramverk för gröna obligationer.
Swedbank agerade Sole Lead Manager i den aktuella emissionen.
För mer information kontakta:
Johan Åhman, CFO på Sörmlands Sparbank, 072-732 66 39 eller johan.ahman@sormlandssparbank.se
Maja Renntun, Hållbarhetsledare på Sörmlands Sparbank, 076-166 98 83 eller maja.renntun@sormlandssparbank.se